Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част от годишнините, които ще отбележим на фестивала заедно с учени от България и чужбина на ХV-ия Софийски фестивал на науката. От 8 до 11 май ще говорим за най-новите проучвания и резултати, най-обещаващите съвременни международни научни проекти, ще чуем най-ентусиазираните разкази за професии, свързани с утрешния ден на човечеството. И разбира се, завръщането на зрелищния национален финал на международния конкурс FameLab! Добре дошли на ХV-ия Софийски фестивал на науката!
Софийският фестивал на науката е празненство на науката и технологиите, с представяния на водещи български и световни учени, дискусии, демонстрации, интерактивни работилници за ученици и възрастни, интердисциплинарно представяне на взаимодействието между наука и изкуство.
Фестивалът се организира от Фондация „Красива наука“. Създаден е през 2011 г. от Британски съвет и Форум Демокрит. Заедно с Министерство на образованието и науката, основен партньор на фестивала, както и многобройните институционални и корпоративни партньори, подготвяме вълнуваща и разнообразна програма от непоказвани до момента събития, посветени на някои от най-големите въпроси пред човечеството за промените в климата, здравето, космическите изследвания и търсенето на отговорите за произхода ни, както и годишнини от забележителни събития и личности.