Отбелязваме Нощ на учените заедно с университети, изследователски институти и училища, с подкрепата на МОН, Столична община, Община Видин и Община Монтана, Mall of Sofia и Централни хали Кауфланд.

сряда, 25 септември
ВИДИН09:00 до 21:00 ч. Пътуващ фестивал „Красива наука“ https://beautifulscience.bg/vidin/
  
петък, 27 септември
 БУРГАС13:30 до 14:30 ч., В света на киселините с младите учени от ОУ „Иван Вазов“ – кв. Банево
Госпожа Недялка Недялкова, учител по природни науки и учениците от клуб „Млад учен“, ще демонстрират опити по химия. Представянето ще се проведе на територията на ОУ „Иван Вазов“ – кв. Банево, гр. Бургас, ул. Хаджи Димитър 8, област Бургас, община Бургас. 
МОНТАНА09:00 до 21:00 ч., Пътуващ фестивал „Красива наука“  https://beautifulscience.bg/montana/
СОФИЯСъс съдействието на Програма „София – град на младите и активните“ на Столична община
Mall of Sofia  14:00 до 18:00 ч. – Млади посланици на науката в мола,
Щандове с експерименти от различни средни училища в столицата и млади учени от столични ВУЗ и институти.
Национален природонаучен музей при БАН18:00 ч. до 22:30 ч. – изкарайте Нощ в музея, за да научите за скалния орел в България, голямото пътуване на червеногушата гъска, за българските динозаври от Трънско. Срещнете се с палеоботаниката и посетете Кабинет на Любопитствата! В музея винаги има какво още да се види!
Централни хали Кауфланд18:30 ч. до 21:30 ч. – Забавен куиз за млади пътешественици
Мечтаете да обиколите света? Искате да научите за скритите тайни, които Земята ни пази? В Европейска нощ на учените сте избрали правилното място! Подгответе се за забавно околосветско пътешествие с куиза на младите изследователи от Геолого-географския факултет на Софийския университет и Географ БГ.
ТехноМеджикЛенд18:30 ч. до 21:30 ч. – Нощ на учените в TechnoMagicLand
В TechnoMagicLand празнуваме науката всеки ден, но последният петък на септември е символичен за всички любители на науката и технологиите. Включете се в нашата ексклузивна вечерна програма, вдъхновена от Европейската нощ на учените 2024!
  
неделя, 29 септември
СОФИЯСъс съдействието на Програма „София – град на младите и активните“ на Столична община
Централни Хали/Кауфланд 19:30 ч. до 21:30 ч., Наука в три минути
От първите човешки стъпки на Луната до търсенето на обитаеми планети, от големите географски открития до най-новите изследвания на Земята, от първото морзово съобщение до социалните мрежи и големите данни – има толкова много наука в ежедневието на всеки един от нас. Заповядайте да видите сами какви изненади са подготвили някои от най-известните млади комуникатори на науката в България.

Минали издания: Европейска нощ на учените 2023 год.

Където и да се намирате в края на септември, едно е сигурно – Европейска нощ на учените и проект SEARCH имат нещо за вас. Разгледайте цялата програма, която започва още на 24 септември с Национален онлайн Мапатон, на 29 септември преминава през селища из цялата страна от Асеновград до Ямбол, и онлайн в Национално ТВ студио, а на 30 септември завършва на борда на Родопската теснолинейка.

Автор на картата: Денис Урумов

За повече информация, посетете сайта на Проект SEARCH


Участвайте до 18 септември в два конкурса по Проект SEARCH за Европейска нощ на учените 2023

Търсим гласовете на ученици на различни възрасти с креативно мислене от цялата страна и грижа за околната среда. За втора година ще проведем два национални конкурса, посветени на климатичните промени. Те са част от проект SEARCH (Наука + Околна среда + Изкуство = Устойчивост за Европейската нощ на учените).

Конкурс за подкаст „Млади гласове 2023“
Конкурсът е отворен за ученици в следните две възрастови групи: 12-14 години и 15-18 години, които живеят в България.
Разкажете лична история за климатичните промени във вашия град/ село/ регион, представена като аудио подкаст с продължителност 5 минути.
Вижте всички подробности и изпратете своите материали до 18 септември.

Конкурс за млади хора за визуална творба „SEARCH Instagram Looking Glass 2023“
В конкурса могат да участват ученици на възраст 15 до 18 години, които живеят в България.
Творбата следва да отразява предизвикателства, съществуващи в средата около вас (училище, село, град, семейство, друго) или възможности за положителни решения. Можете да представите необичайни проявления на климатичните промени върху околната среда – напр. затопляне на атмосферата, изменение на климата, замърсяване на планетата, застрашени биологични видове, обезлесяване. Предложението се представя под формата на кратък видео клип до 2 минути или снимка до 5 МВ с описание към нея.
Вижте всички подробности и изпратете своите материали до 18 септември.