Можеш ли да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути?Стани част от най-големия в света международен конкурс с обучение по комуникация на науката.

FameLab е създаден през 2005 год. и е регистрирана търговска марка на Cheltenham Festivals в Обединеното кралство, а от 2006 г., благодарение на партньорството с Британски съвет, става международен конкурс. Близо 40 страни по света са провеждали през годините свои национални конкурси заедно с над 200 местни партньорски организации. Тази динамична глобална мрежа събра над 40 000 учени и инженери, които успяха да се представят пред публика от целия свят.

България е една от първите страни, въвели конкурса още през 2007 год. и до 2021 год. се провеждаше от Британски съвет България в партньорство с МОН, Форум Демокрит, Аурубис България, БНТ, БТА, Media Bricks и други партньори. Повече от 200 млади български учени, инженери и изследователи до момента са преминали през обученията и националните финали и днес те са някои от най-изявените комуникатори на науката у нас с богат опит от събития и медийни изяви.

След тригодишно прекъсване FameLab се завръща, за да открие новите гласове на науката в България.

Защо да участваш във FameLab

Основната цел на FameLab е да насърчи учените, включително и от социални науки, технолози, инженери и математици, да намерят своя глас, да вдъхновят и развълнуват общественото въображение.

Виж повече за конкурса.

Какво цели FameLab:
  • Насърчава и дава възможност на изследователите да комуникират работата си с обществеността по увлекателен и вълнуващ начин.
  • Създава активна международна общност от изследователи, свързани с науката, които са уверени и умели в публичното представяне на своите изследвания пред неспециализирана публика.
  • Разширява международната мрежа от обучители и институции, които споделят ресурси, най-добри практики и възможности за подпомагане на научната комуникация.
  • Открива и подкрепя следващото поколение научни комуникатори
  • Гради умения за успешни презентации на фестивали на науката и други събития за разбираема наука, пред медии и инвеститори

Регистрирай се за подборен кръг

25 януари – гр. София, зала „Властелините на планетата“, Национален природонаучен музей при БАН
11 февруари – о-в Ливингстън, Българска антарктическа база
22 февруари – гр. Пловдив
15 март – гр. Варна
29 март – гр. София

Виж подробности и се регистрирай.