Освен събитията в залите със сцени и работилници, Пловдивският фестивал на науката предлага още много възможности за срещи с учените и техните вдъхновяващи професии, както и с творбите на артисти, вдъхновени от наука. Някои от най-силните възгласи „уау“ и „може ли да пипна?“ се случват именно в Зона Откривател. Не забравяйте да проверите и какви партньорски събития се провеждат из града.

Щандове с експерименти, демонстрации, технологии

Пипни, попитай, пробвай

Аграрен университет Пловдив са подготвили да покажат своите иновации в селското стопанствоТехнически университет- София, Филиал Пловдив ще покаже последните разработки на учените в направленията изкуствен интелект, роботика, авиация, електроника и инженерни науки.
Геолого-географски факултет на Софийския университет канят на околосветски пътешествия Стопански факултет на Софийския университет ще покажат как геймификацията може да се използва в образованието и бизнеса
Център по растителна системна биология и биотехнология ще ни смаят с най-новите биотехнологии в растениевъдството.Futura Tech представят своята иновативната анти-треморна ръкавица, която е създадена да помогне на хора с тремор да възвърнат своята изгубена функционалност
Клуб Квант са винаги готови с интерактивни експерименти по физика и математикаМлад изобретател те кани да станеш иноватор
MindHub са приготвили нови игри с роботиА1 ще покажат какво означава да си в безопасност докато сърфираш.


Изложби

70 години ЦЕРН

Изложбата е посветена на 70-та годишнина от основаването на Европейския център за ядрени изследвания (ЦЕРН) и разкрива част от историята на ЦЕРН, представя акценти от настоящата му дейност, както и бъдещи проекти на учените. Постерите са подготвени от дизайнери на ЦЕРН и са специално преведени на български език.


Голямото завръщане

Изложбата включва серия от научни илюстрации, живопис, графика, дигитални изображения и други смесени техники, изработени от членове на Дружество на анималисти, флористи и научни илюстратори – ДАФНИ. Вдъхновени от редките и защитени видове, обект на програми за възстановяване в българската природа и целенасочени природозащитни и научни дейности, авторите представят връзката между изкуството, науката
и опазването на дивата природа.


Природа в риск

Интерактивна образователна изложба на в подкрепа на Световната конвенция за международна търговия с редки и застрашени видове растения и животни на Регионалния исторически музей – Русе с подкрепата на Министерството на културата. Концепцията е на уредниците от отдел „Природа“ на Русенския музей – Венцеслав Петков и Красимир Киров.


Регионален технологичен форум „Инженери в действие“

Фондация „Университет за деца“ ще проведе второто издание на Регионалния технологичен форум „Инженери в действие“ на 30 ноември и 1 декември за ученици и студенти с четири вида надпревари.

Вижте как можете да участвате.


Звуците на Антарктида

Посетителите в Зала Космос с А1 и Зала Лаборатория с Аурубис ще бъдат приканвани да заемат местата си със специални звукови сигнали. Пингвини и виелица на остров Ливингстън, тръбата на Научноизследователския кораб „Св. Кирил и Методий“, вятър в контейнер – това са част от звуците, записани от музикантът и музикален редактор в БНР Марина Великова по време на участието си в 32 Българска антарктическа мисия. През 2025 г. очакваме музикално произведение със записите. По повод 1 декември, Световен ден на Антарктида.