-
Посланици на науката онлайн
Get Ticket -
Дългият път към звездите ФКЦ, Зала 2
Get Ticket -
Тайният живот на ледниците ФКЦ, Зала Космос в партньорство с А1
Get Ticket -
Екосистемата на Черно море ФКЦ, Зала Космос в партньорство с А1
Get Ticket -
Космически загадки ФКЦ, Зала Космос в партньорство с А1
Get Ticket -
Видимият невидим свят ФКЦ, Зала ДНК
Get Ticket -
Що е то Ботаническа градина? ФКЦ, Зала ДНК
Get Ticket -
Случаят Кюри ФКЦ, ОКЕАН
Get Ticket -
The Inventors и тайните на дистанционното управление ФКЦ, Зала Лаборатория
Get Ticket -
Чудният свят на минералите ФКЦ, Зала Космос в партньорство с А1
Get Ticket -
Видимият невидим свят ФКЦ, Зала ДНК
Get Ticket -
Що е то Ботаническа градина? ФКЦ, Зала ДНК
Get Ticket -
The Inventors и тайните на дистанционното управление ФКЦ, Зала Лаборатория
Get Ticket -
Случаят Кюри ФКЦ, Зала ОКЕАН
Get Ticket -
Невидимото присъствие ФКЦ, Зала Космос в партньорство с А1
Get Ticket -
Видимият невидим свят ФКЦ, Зала ДНК
Get Ticket -
Що е то Ботаническа градина? ФКЦ, Зала ДНК
Get Ticket -
The Inventors и тайните на дистанционното управление ФКЦ, Зала Лаборатория
Get Ticket -
Дроновете – генератор на данни от различна перспектива ФКЦ, Зала Космос в партньорство с А1
Get Ticket -
Кралиците, еп.1: Кратерът ФКЦ, Зала ОКЕАН
Get Ticket -
Науката в руло тоалетна хартия ФКЦ, Зала Лаборатория
Get Ticket -
Ex utero: да си отгледаме човек ФКЦ, Зала Космос в партньорство с А1
Get Ticket -
Кралиците, еп.2: Дъждовната гора ФКЦ, Зала ОКЕАН
Get Ticket -
Науката в руло тоалетна хартия ФКЦ, Зала Лаборатория
Get Ticket -
Природата в риск ФКЦ, Зала Космос в партньорство с А1
Get Ticket -
За произхода на времето: моето пътуване със Стивън Хокинг към Големия взрив ФКЦ, Зала ОКЕАН
Get Ticket -
Науката в руло тоалетна хартия ФКЦ, Зала Лаборатория
Get Ticket -
Алтернативни форми на живот: отвъд водните светове ФКЦ, Зала Космос в партньорство с А1
Get Ticket -
Радиоактивни диви прасета ФКЦ, Зала ОКЕАН
Get Ticket -
За вирусите и хората: приказка без край или танго на живота ФКЦ, Зала Космос в партньорство с А1
Get Ticket -
Колко вероятно е астероид да ви съсипе деня? ФКЦ, Зала ОКЕАН
Get Ticket -
Случаят Тесла ФКЦ, Зала ОКЕАН
Get Ticket -
Как роботите виждат с ушите си ФКЦ, Зала Лаборатория
Get Ticket -
Как роботите виждат с ушите си ФКЦ, Зала Лаборатория
Get Ticket -
Случаят Тесла ФКЦ, Зала ОКЕАН
Get Ticket -
Морска медицина ФКЦ, Зала Космос в партньорство с А1
Get Ticket -
Цветни комбинации ФКЦ, Зала ДНК
Get Ticket
Pick Number of Passes
Note! You are selecting dancefloor tickets without seat reservation.
Select ticket type
Select ticket type
- Available
- Sold Out
- Selected
Move your cursor over a seat to view how the stage looks from that position. Click on the seat to place the relevant ticket in your cart.
Ticket | Row | Price | |
---|---|---|---|
{{ticket_text}} / {{ticket_zone_title}} Row {{ticket_row}} Price {{ticket_price}} | {{ticket_row}} | {{ticket_price}} per ticket | × |
Миналото на Видин в светлината на новите археологически открития
Видин е един от най-богатите на културни останки градове в България, който се развива без прекъсване в продължение на две хиляди години. Културните пластове под съвременния град са с дебелина около 6 м. Редовни археологически проучвания на Антична Бонония, която заема площ от 200 дка под днешния кв. „Калето„ се провеждат ежегодно от 2018 г. На практика се проследява цялата хронология от възникването на Бонония през I в. сл. Хр. като военен лагер и пътна станция по Дунавския път до днес. През II-III в. сл. Хр. се превръща в голям градски център, а по времето на император Константин е укрепен с най-мощната крепостна система, позната в българските земи. При новите археологически разкопки е разкрита част от западната крепостна стена и неизвестна до момента кула № 10. Освен монументалните архитектурни останки, са открити хиляди находки от античността, средновековието и османския период. Всичко за най-новите открития ще разберем от д-р Ваня Ставрева.
Големите очаквания в астрономията
Без никакво съмнение живеем във време, в което космическите науки се развиват изключително бързо. Новите открития в областта на астрономията все по-често „пренаписват“ учебниците и понякога предлагат неочаквани предизвикателства пред учените. Разбира се, основен принос за тези открития имат новите технологии, които се използват в наблюдателната астрономия. И тази година Никола Каравасилев, един от най-популярните астрофизици в България и изкусен разказвач, ще ви накара да замечтаете по звездите.
Млади посланици на науката в мола
14:00 – 18:00 ч.
Заповядайте в Mall of Sofia, където ще видите какви експерименти правят учениците от столични училища и техните учители, и върху какво работят млади учени от столични ВУЗ и институти.
Проект „Млади посланици на науката“ се осъществява в рамките на Програма „София – град на младите и активните“ на Столична община, и в партньорство с Mall of Sofia..
Дългият път към звездите
“Дългият път към звездите” е научно-популярен космически спектакъл, който ни въвежда в последните научни теории за произхода на Слънчевата система и живота във Вселената. По един забавен, находчив и достъпен начин тази космическа комедия ни потапя в научните идеи, като ни кара да се замислим накъде вървим и какво трябва да направим, ако искаме да оцелеем като вид.
Смелият екип зад проекта – д-р Андреа Брунело (режисьор и сценарист от Jet Propulsion Theatre – Италия), доц. д-р Владимир Божилов (катедра “Астрономия” към Физически факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“; носител на специална награда „Питагор“ на МОН за комуникация на науката 2024 г.) и Димитър Узунов (режисьор и актьор от Famille Mundi – Париж, и Арте Урбана Колектив – София) – слива в едно театър и наука.
Българското присъствие в Антарктида и представяне на книгата „Антарктическият стопаджия“
Повечето българи са чували името на Христо Пимпирев и познават усмихнатия професор от телевизионния екран. Знаят за експедициите и за нашата база на Антарктида, за трудностите, които полярниците ни срещат, и за успехите, които постигат на Ледения континент всяка година. Но кой е човекът зад широката усмивка? Как е успял да превърне личната си мечта в държавна политика и вече десетилетия наред да създава положителен образ на България по света? Какво го мотивира и вдъхновява и му дава сили неотклонно да върви напред? Не пропускайте тази специална среща в Монтана с проф. Христо Пимпирев и Иглика Трифонова, за да отбележим заедно Европейска нощ на учените с вдъхновяващите разкази на доайена на българските антарктически изследвания. Ще можете да закупите последната му книга (на български и дори на английски език), да вземете автограф от двамата автори, и да зададете своите въпроси директно на един от водещите учени на България.
Мисия ЗДРАВЕ с добрите бактерии на българските млечни продукти
В мисията за здраве всеки от нас има микроскопични и невидими, но големи в своята полезност и активност, съюзници. Това са млечно–киселите бактерии – да се запознаем с тях и да срещнем звездната галактика на нашия микробиом. Заедно ще разгледаме визитката на българските млечно-киселите бактерии (МКБ). Откъде идват, как ни помагат да сме здрави, щастливи и дълголетни? Ще открехнем тайната на вековната традиция в България и ползите от ферментационните и новите функционални храни. Заедно ще дискутираме ползите за здравето посредством подобряване на храносмилането и чревната микробиота, укрепването на имунната и други системи за превенция на социално-значимите диабет, затлъстяване, онкологични и сърдечни заболявания. Ще разберем има ли връзка между червата и мозъка и кои са добрите помощници за психичното здраве. И още – каква е разликата между пробиотици, пребиотици и постбиотици, как да си ги набавим, и как те допринасят за дълголетието ни. Какви са хоризонтите на науката за здравето с тези природните съюзници ще научим от проф. дбн Светла Данова.
Нощ на учените в TechnoMagicLand
⚛️ В TechnoMagicLand празнуваме науката всеки ден, но последният петък на септември е символичен за всички любители на науката и технологиите.
🌆🌙✨ Включете се в нашата ексклузивна вечерна програма, вдъхновена от Европейската нощ на учените 2024!
🕖 Отваряме врати в 17:30, а в 18:00 стартира нашето пътешествие, в което ще надникнем зад кулисите на седмото изкуство, ще запалим искрата на любопитството със зрелищна огнена демонстрация, и ще преговорим интересни научни факти в надпреварата за страхотни награди от BOSCH България!
Нощ на учените в музея
18:00 – 22:30 ч.
Идете в Националния природонаучен музей, за да научите за скалния орел в България, голямото пътуване на червеногушата гъска, за българските динозаври от Трънско. Срещнете се с палеоботаниката и посетете Кабинет на Любопитствата! В музея винаги има какво още да се види!
Част от проект „Млади посланици на науката“ в рамките на Програма „София – град на младите и активните“
Истории за хора, вируси и още нещо
Някои са на Земята отпреди появата на човечеството, други са възникнали току-що, трети са отдавна забравени, но може би се спотайват някъде там в тъмното и влажното или във вечния лед на далечни континенти и чакат своето завръщане. А четвърти тепърва ще започнат съществуването си сред нас. Кои са те? Те са вирусите – постоянни или временни, случайни или преднамерени спътници на всичко живо на нашата планета. Молекулни магьосници, които плашат невежите, очароват любопитните и предизвикват уважението на знаещите. За тях и за хората, които вече повече от столетие търсят, откриват и изучават вирусите на планетата Земя, ще ни разкаже доц. д-р Любомира Николаева-Гломб.
До неотдавна доц. д-р Любомира Николаева-Гломб ръководи отдел „Вирусология“ в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) в София, където се намират 6 национални референтни вирусологични лаборатории. Референтните лаборатории са част от глобалната мрежа на лабораториите, акредитирани към Световната здравна организация, ежегодно преминаващи през независими професионални тестове, които изпитват готовността им за бърза и точна диагностика на заразните болести. Една от тези лаборатории е е пряко ръководената от доц. Гломб лаборатория „Ентеровируси”, представляваща фактически лаборатория-страж на България, който е на ежедневен пост да не допусне внос на вируса на детския паралич в нашата страна. Друга от лабораториите в отдела, ръководен от доц. Гломб, е лабораторията „Грип и ОРЗ”, където за първи път беше доказана циркулацията на SARS-CoV-2 в България.
Забавен куиз за млади пътешественици
18:30 – 22:00 ч.
Куизът на Географ БГ е легендарен! Не пропускайте възможността да се запознаете с 22-годишния Куиз-мастер Боян Петров, студент по География в Геолого-географския факултет на Софийския университет, за да се убедите колко яка е географията. Очаквайте въпросите да са оригинални, информативни и много забавни! А защо и да не спечелите награда?
Записвания на сайта на Географ БГ www.geograf.bg – побързайте, местата са ограничени!
В партньорство с Геолого-географския факултет, Географ БГ и Kaufland.
Проект „Млади посланици на науката“ се осъществява в рамките на Програма „София – град на младите и активните“ на Столична община.
Една научна нощ с ДНК
19:30 до когато издържат материалите
Каним всички малки и големи изследователи в Нощта на учените – нощ, изпълнена със зрелищни огнени демонстрации, спиращи дъха експерименти с течен азот и още много интригуващи опити, които разкриват магията на науката. Присъединете се към Явор Денчев от ДНК – Детски научен клас и неговата серия от забавни, впечатляващи и образователни научни етюди до сградата на Националния природонаучен музей – БАН в София, бул. Цар Освободител 1
Големите очаквания в астрономията
Без никакво съмнение живеем във време, в което космическите науки се развиват изключително бързо. Новите открития в областта на астрономията все по-често „пренаписват“ учебниците и понякога предлагат неочаквани предизвикателства пред учените. Разбира се, основен принос за тези открития имат новите технологии, които се използват в наблюдателната астрономия. И тази година Никола Каравасилев, един от най-популярните астрофизици в България и изкусен разказвач, ще ви накара да замечтаете по звездите.
Наука в три минути
19:30 до 21:30 ч., Централни хали
Те са някои от най-разпознаваемите комуникатори на науката в България. Доказали са се в професиите си, натрупали са изследователски и практичен опит, успешно са защитили академичните си титли. А знаете ли, че за първи път се запознахме с тях, когато участваха в конкурса Лаборатория за слава FameLab – най-голямото международно събитие за откриване на талантливи комуникатори и усъвършенстване на уменията им с топ експерти в областта? Срещнете се с 10 от финалистите на FameLab през годините, за да видите колко много наука може да се побере само в 3 минути.
Обещаваме ви изненади!
В партньорство с Форум Демокрит, Център за изследвания и анализи и Kaufland.
Проект „Млади посланици на науката“ се осъществява в рамките на Програма „София – град на младите и активните“ на Столична община.
Посланици на науката онлайн
Очаквайте през м. октомври
Онлайн програмата, подготвена от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН ще ви запознае с проучванията на младите изследователи етнографи в областта на доброволчеството, спорта, реакциите при наводнения в България, и още много теми. Знаем, че след това ще искате да отидете веднага в музея за още!
Проект „Млади посланици на науката“ се осъществява в рамките на Програма „София – град на младите и активните“ на Столична община.
Дългият път към звездите
„Дългият път към звездите” е научно-популярен космически спектакъл, който ни въвежда в последните научни теории за произхода на Слънчевата система и живота във Вселената. По един забавен, находчив и достъпен начин тази космическа комедия ни потапя в научните идеи, като ни кара да се замислим накъде вървим и какво трябва да направим, ако искаме да оцелеем като вид.
Смелият екип зад проекта – д-р Андреа Брунело (режисьор и сценарист от Jet Propulsion Theatre – Италия), доц. д-р Владимир Божилов (катедра “Астрономия” към Физически факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“; носител на специална награда „Питагор“ на МОН за комуникация на науката 2024 г.) и Димитър Узунов (режисьор и актьор от Famille Mundi – Париж, и Арте Урбана Колектив – София) – слива в едно театър и наука.
Тайният живот на ледниците
презентация І 17:30 – 18:30 часа І зала Космос в партньорство с А1 І ученици 8-12 клас, възрастни
Когато говорим за ледници, обикновено си представяме необятен хилядолетен лед, топящ се в хода на климатичните промени. Но как учените в Антарктика изследват процесите в ледниците и тяхната еволюция във времето? Ще поемем по стъпките на изследователите от Българската антарктическа експедиция, които изучават ледниците и намират находчиви технологични решения за да разширят познанието за тяхната съдба. Д-р Петър Сапунджиев ще ни срещне с предизвикателствата на теренната работа на остров Ливингстън и ще научим какво се случва с ледниците през тъмните зимни антарктически месеци, тогава когато на острова няма друг освен очарователните му обитатели – пингвините и тюлените.
Снимки: БТА
Екосистемата на Черно море
Презентация І 19:00 – 20:00 часа І зала КОСМОС в партньорство с А1 І Ученици 8-12 клас, възрастни
Научете за еволюцията и съвременните структура и процеси в черноморската екосистема с акцент върху нейните специфични физикогеографски, хидрофизични, хидрохимични и екологични характеристики. Запознайте се с биологичното и функционалното разнообразие на видовете и местообитанията в Черно море, както и със структурата на пелагичните и дънните хранителни мрежи. Заедно с проф. Валентина Тодорова от Института по океанология – БАН, Варна ще разговаряте за промените, настъпващи в екосистемата, в резултат на натиск от човешки дейности с фокус поставен върху главните екологични проблеми: еутрофикация, неустойчива експлоатация на рибните ресурси, въвеждане на чужди инвазивни видове, замърсяване и климатични промени. Специално внимание е насочено на екосистемните услуги, предоставяни от морската екосистема и опазването на биологичното разнообразие в съответствие с принципите и стандартите на европейското екологично законодателство.
Космически загадки
Презентация І 19:30 – 20:30 часа І зала КОСМОС в партньорство с А1 І Ученици 8-12 клас, възрастни
Космосът е най-голямата загадка, която можем да решим с помощта на науката. От сърцата на далечните галактики, в които живеят свръх масивни черни дупки, до търсенето на планети близнаци на Земята, български учени активно участват на предния фронт на научните открития. Как астрономите откриват екзопланети и как български учени от Физическия факултет (ФзФ) на Софийския университет участват в търсенето и изучаването им в рамките на проекта EXO-RESTART, подкрепен от Фонд „Научни изследвания” по програма „ВИХРЕН-2021”? Каква е тайната на Оумуамуа – загадъчният междузвезден вестител, за който някой учени смятат, че може би е извънземен космически кораб? И има ли, ама наистина, извънземен живот? За тези космически загадки ще си поговорим с астрофизика доц. д-р Владимир Божилов.
Видимият невидим свят
Работилница по физика І 10:00 – 11:00 часа І зала ДНК І Ученици 5-7 клас
В тази работилница ще научите как оптиката разкрива нови светове за човечеството и науката. Ще наблюдавате причудливи светлинни ефекти и опити, които разкриват неочаквани реалности. Често нашето око и мозък не са способни да възприемат световете около нас, независимо от тяхното безспорно съществуване.
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
Що е то Ботаническа градина?
Работилница І 10:00 – 11:00 часа І зала ДНК І ученици 1-4 клас
Обичате ли природата? Обичате ли растенията? Елате, за да разберете що е то Ботаническа градина! Заедно ще направим план на една вълшебна собствена градина, в която ще намерим място на всички, повече или по-малко познати растения – от големите вековни дървета, през красивите и пъстри цветя, до бодливите и екзотични кактуси. Към тях, разбира се, ще прибавим и чудните птици, животни и полезни насекоми, без които Ботаническата градина не би могла да бъде един истински природен оазис на красотата. Готови ли сте да се потопите в царството на растенията? Екологът Александър Зарков от Университетски ботанически градини към СУ „Св. Климент Охридски“, ще въведе най-малките природолюбители в безкрайно разнообразния и интересен свят на Ботаническите градини.
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
Случаят Кюри
Детски филм І 10:00 – 11:30 часа І Зала ОКЕАН І ученици 1-4 клас, 5-7 клас
Тони е запалено по науката хлапе с мечта да стане велик учен, детската му стая е истинска лаборатория, а опитната му мишка носи името на откривателката на радиацията Мария Кюри. Въпреки че е само на 8, той иска да се яви на Националния фестивал на науката със свой експеримент, но когато пакостливата балерина Рая и училищният побойник Стефан отвличат малката Кюри, Тони трябва да премине ред предизвикателства, за да си я върне. Балетната постановка на училището е провалена с гръм и трясък за сметка на едно ново приятелство.
Софийският фестивал на науката вдъхновява Андрей Хадживасилев и неговия екип за оригиналния сценарий.
The Inventors и тайните на дистанционното управление
Работилница по електроника І 10:00 – 11:00 часа І Зала ЛАБОРАТОРИЯ І Ученици 4-6 клас
Колко дистанционни има вкъщи? Как работят те? Можем ли с устройството за дистанционно управление за телевизора на баба да отворим вратата на гаража на съседа? А защо? В работилницата на Академия „Никола Тесла“ и The Inventors всеки участник ще направи дистанционно управление, което да си занесе вкъщи. Докато работим, ще открием заедно чудният свят на електрониката, където уроците по физика, математика и технологии и предприемачество си правят неочаквана среща, за да стане наистина интересно!
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
Чудният свят на минералите
Презентация І 10:30 – 11:30 часа І зала КОСМОС в партньорство с А1 І ученици 1-4 клас, 5-7 клас, семейна публика, възрастни
Децата ще се потопят в зашеметяващия и цветен свят на минералите. От Теодора Билярска ще разберат много интересни факти за тях и ще имат възможност да се докоснат до демонстрационната колекция от най-разнообразни минерали и скални образци.
Видимият невидим свят
Работилница по физика І 11:30 – 12:30 часа І зала ДНК І Ученици 5-7 клас
В тази работилница ще научите как оптиката разкрива нови светове за човечеството и науката. Ще наблюдавате причудливи светлинни ефекти и опити, които разкриват неочаквани реалности. Често нашето око и мозък не са способни да възприемат световете около нас, независимо от тяхното безспорно съществуване.
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
Що е то Ботаническа градина?
Работилница І 11:30 – 12:30 часа І зала ДНК І ученици 1-4 клас
Обичате ли природата? Обичате ли растенията? Елате, за да разберете що е то Ботаническа градина! Заедно ще направим план на една вълшебна собствена градина, в която ще намерим място на всички, повече или по-малко познати растения – от големите вековни дървета, през красивите и пъстри цветя, до бодливите и екзотични кактуси. Към тях, разбира се, ще прибавим и чудните птици, животни и полезни насекоми, без които Ботаническата градина не би могла да бъде един истински природен оазис на красотата. Готови ли сте да се потопите в царството на растенията? Екологът Александър Зарков от Университетски ботанически градини към СУ „Св. Климент Охридски“, ще въведе най-малките природолюбители в безкрайно разнообразния и интересен свят на Ботаническите градини.
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
The Inventors и тайните на дистанционното управление
Работилница по електроника І 11:30 – 12:30 часа І Зала ЛАБОРАТОРИЯ І Ученици 4-6 клас
Колко дистанционни има вкъщи? Как работят те? Можем ли с устройството за дистанционно управление за телевизора на баба да отворим вратата на гаража на съседа? А защо? В работилницата на Академия „Никола Тесла“ и The Inventors всеки участник ще направи дистанционно управление, което да си занесе вкъщи. Докато работим, ще открием заедно чудният свят на електрониката, където уроците по физика, математика и технологии и предприемачество си правят неочаквана среща, за да стане наистина интересно!
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
Случаят Кюри
Детски филм І 12:00 – 13:30 часа І Зала ОКЕАН І ученици 1-4 клас, 5-7 клас
Тони е запалено по науката хлапе с мечта да стане велик учен, детската му стая е истинска лаборатория, а опитната му мишка носи името на откривателката на радиацията Мария Кюри. Въпреки че е само на 8, той иска да се яви на Националния фестивал на науката със свой експеримент, но когато пакостливата балерина Рая и училищният побойник Стефан отвличат малката Кюри, Тони трябва да премине ред предизвикателства, за да си я върне. Балетната постановка на училището е провалена с гръм и трясък за сметка на едно ново приятелство.
Софийският фестивал на науката вдъхновява Андрей Хадживасилев и неговия екип за оригиналния сценарий.
Невидимото присъствие
Презентация с демонстрации І 12:00 – 13:00 часа І зала КОСМОС в партньорство с А1 І ученици 1-4 клас, 5-7 клас
Много от газовете (като въздуха) са безцветни и поради това невидими. Те обаче, са важна част от нашето ежедневие – нужни са ни, за да дишаме, пием и живеем, благодарение на тях работят много машини като колите ни, самолетите и космическите ракети, хладилниците, и дори компютрите. По време на шоуто ще видите някои от важните свойства на газовете – способността им да се разширяват и свиват, да горят, гърмят, да възникват от изпарението на твърди тела и течности да кондензират обратно в такива, да участват във всевъзможни химични реакции. Ще видите газове, които горят и гасят огъня, които са много леки и много тежки, които са цветни, смрадливи, благоуханни и очарователни, всеки по свой начин.
Видимият невидим свят
Работилница по физика І 13:00 – 14:00 часа І зала ДНК І Ученици 5-7 клас
В тази работилница ще научите как оптиката разкрива нови светове за човечеството и науката. Ще наблюдавате причудливи светлинни ефекти и опити, които разкриват неочаквани реалности. Често нашето око и мозък не са способни да възприемат световете около нас, независимо от тяхното безспорно съществуване.
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
Що е то Ботаническа градина?
Работилница І 13:00 – 14:00 часа І зала ДНК І ученици 1-4 клас
Обичате ли природата? Обичате ли растенията? Елате, за да разберете що е то Ботаническа градина! Заедно ще направим план на една вълшебна собствена градина, в която ще намерим място на всички, повече или по-малко познати растения – от големите вековни дървета, през красивите и пъстри цветя, до бодливите и екзотични кактуси. Към тях, разбира се, ще прибавим и чудните птици, животни и полезни насекоми, без които Ботаническата градина не би могла да бъде един истински природен оазис на красотата. Готови ли сте да се потопите в царството на растенията? Екологът Александър Зарков от Университетски ботанически градини към СУ „Св. Климент Охридски“, ще въведе най-малките природолюбители в безкрайно разнообразния и интересен свят на Ботаническите градини.
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
The Inventors и тайните на дистанционното управление
Работилница по електроника І 13:00 – 14:00 часа І Зала ЛАБОРАТОРИЯ І Ученици 4-6 клас
Колко дистанционни има вкъщи? Как работят те? Можем ли с устройството за дистанционно управление за телевизора на баба да отворим вратата на гаража на съседа? А защо? В работилницата на Академия „Никола Тесла“ и The Inventors всеки участник ще направи дистанционно управление, което да си занесе вкъщи. Докато работим, ще открием заедно чудният свят на електрониката, където уроците по физика, математика и технологии и предприемачество си правят неочаквана среща, за да стане наистина интересно!
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
Дроновете – генератор на данни от различна перспектива
Презентация І 13:30 – 14:30 часа І зала КОСМОС в партньорство с А1 І ученици 8-12 клас, възрастни
Качествените пространствени данни залягат в основата на редица геопространствени анализи и оценки, а също се ползват и при изготвяне на сценарии за бъдещи промени. Множество изследователски екипи използват безпилотни летателни системи в своите проучвания като средство за набавяне на висококачествени и високоточни актуални данни. Заповядайте, за да научите за видовете безпилотни летателни системи (БЛС), техните технически характеристики, както и подробности за подбора на БЛС според различните изследователски ситуации. Освен теоретични знания за използването на дронове в географската наука, ще се потопите в истинската изследователската работа и ще разгледате пример от теренно изследване, свързано с поведенчески анализи на животни в недостъпни локации, както и личен опит на автора, касаещ навременната реакция и изготвянето на оценка на щети след екокатастрофа с антропогенен произход в границите на гр. София.
Кралиците, еп.1: Кратерът
Научно-популярен филм І 14:00 – 15:00 часа І зала ОКЕАН І ученици 1-4 клас, 5-7 клас
Между стръмните склонове на танзанийския кратер Нгоронгоро сестри от лъвски прайд се сблъскват с клан хиени, управляван от всемогъща кралица.
National Geographic представя шест емблематични свята, управлявани от най-впечатляващите лидери от женски пол в животинското царство.
В партньорство с National Geographic
Науката в руло тоалетна хартия
Работилница, 14:30 – 15:30 часа, Зала ЛАБОРАТОРИЯ
На миналогодишния фестивал много от вас искаха да научите как сами да правите такива експерименти. Ето сега можете да сторите това! Дори къс тоалетна хартия може да покаже колко са здрави влакнестите материали, как растенията приемат хранителни вещества и как се правят багрилата за рисуване. А хартията в тази работилница няма да е само един къс.
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
Ex utero: да си отгледаме човек
Презентация І 15:00 – 16:00 часа І зала КОСМОС в партньорство с А1 І ученици 8-12 клас, възрастни
Как започва всичко за всеки от нас? Нашето индивидуално пътешествие през света има своите общи спирки, без които не би могло да се осъществи. Можем ли да променим дестинацията на някои от тях? Какво означава изкуствена утроба и как това може да повлия на нас, на света и на бъдещето? Молекулярният биолог от Софийския университет д-р Петър Ефтимов, чиито интереси в областта на ембриологията са се превърнали в професия, ще ви впечатли с увлекателния разказ за всеки от нашите животи.
Кралиците, еп.2: Дъждовната гора
Научно-популярен филм І 15:15 – 16:00 часа І зала ОКЕАН І ученици 1-4 клас, 5-7 клас
В гората на Конго млада маймуна бонобо поема към непознатото, за да намери мястото си в свят, в който приятелството е гаранция за оцеляване.
National Geographic представя шест емблематични свята, управлявани от най-впечатляващите лидери от женски пол в животинското царство.
В партньорство с National Geographic
В партньорство с National Geographic
Науката в руло тоалетна хартия
Работилница, 16:00 – 17:00 часа, Зала ЛАБОРАТОРИЯ
На миналогодишния фестивал много от вас искаха да научите как сами да правите такива експерименти. Ето сега можете да сторите това! Дори къс тоалетна хартия може да покаже колко са здрави влакнестите материали, как растенията приемат хранителни вещества и как се правят багрилата за рисуване. А хартията в тази работилница няма да е само един къс.
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
Природата в риск
Презентация І 16:30 – 17:30 часа І зала КОСМОС в партньорство с А1 / ученици 1-4 клас, 5-7 клас, 8-12 клас, възрастни
С индустриалната революция хората успяват да променят заобикалящия ги свят за кратко време, с което препятстват възможността на живите организми да се приспособят към новата среда. Някои грешки са поправени, благодарение на навреме разчетените послания, отправени ни от природата. Други са необратими. През последните две столетия екземпляри от дивата флора и фауна се превръщат в ценни придобивки за различни групи от хора. Колекционерството на редки животни води до изчезването им в естествената среда. Научете от Венцеслав Петков удивителни истории за изготвянето на „чудотворни“ лекарства и консумацията на специфични части от животни, които стоят в основата на изчезването на Хималайската мечка, Балийския тигър, Сомалийския носорог, както и на много видове птици, акули и прилепи.
За произхода на времето: моето пътуване със Стивън Хокинг към Големия взрив
прожекция, запис от Софийски фестивал на науката 2024, 16:30 – 17:30 часа, зала ОКЕАН, ученици 8-12 клас, възрастни
Може би най-големият въпрос, на който Стивън Хокинг се опита да отговори в своята необикновена кариера, беше как Вселената е могла да създаде толкова съвършено гостоприемни за живот условия. Размишляването върху тази мистерия го накара да проучи произхода на Големия взрив, но ранната му работа изпадна в криза, когато математиката предсказа много големи взривове, създаващи безжизнени вселени. Затворени в катедрата по теоретична физика в Кеймбридж, Хокинг и Томас Хертог работят рамо до рамо в продължение на двадесет години, за да разработят нова теория за Космоса, която би могла да обясни появата на живота. Връщайки се далеч назад във времето, те са изненадани да открият по-дълбоко ниво на еволюция, в което физическите закони се трансформират и опростяват, докато частиците, силите и дори самото време изчезнат. Това ги довежда до революционна идея: законите на физиката не са запечатани в камък, а се раждат и се развиват съвместно, докато вселената, която управляват, се оформя.
Позволете на проф. Хертог да ви отведе на мисия да разберете въпроси, по-големи от нашата вселена, и да чуете една радикална нова дарвинистка перспектива за раждането на Вселената, която може дълбоко да трансформира представата ни за нашето място в космическия ред. А след това си купете неговата книга от Научната книжарница.
На английски
В партньорство с Издателство Сиела.
Науката в руло тоалетна хартия
Работилница, 17:30 – 18:30 часа, Зала ЛАБОРАТОРИЯ
На миналогодишния фестивал много от вас искаха да научите как сами да правите такива експерименти. Ето сега можете да сторите това! Дори къс тоалетна хартия може да покаже колко са здрави влакнестите материали, как растенията приемат хранителни вещества и как се правят багрилата за рисуване. А хартията в тази работилница няма да е само един къс.
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
Алтернативни форми на живот: отвъд водните светове
презентация І 18:00 – 19:00 часа І зала КОСМОС в партньорство с А1 І ученици 8-12 клас, възрастни
Животът е невероятно разнообразен, устойчив и приспособим, но можем ли да го опишем напълно, разглеждайки само нашата планета? Има ли други светове в рамките на Слънчевата система, в които може да има потенциален живот? Може ли той да се различава в своята принципна организация и физична природа от този, който ни заобикаля? Това са само част от въпросите, с които се сблъсква астробиологията, а част от отговорите им ще се опита да представи гл. ас. д-р Петър Ефтимов.
Снимка: Media Bricks
Радиоактивни диви прасета
Прожекция, запис от Софийски фестивал на науката 2024 І 18:00 – 19:00 часа І зала ОКЕАН І ученици 8-12 клас, възрастни
Ядрената авария в Чернобил през 1986 г. оказа голямо влияние върху горската екосистема в Централна Европа. Експертите съветваха да се ограничи яденето на гъби след аварията заради високото ниво на радиоактивно замърсяване, но месото на дивите животни също бяха засегнато в продължение на няколко години. Докато радиоактивното съдържание в елените и сърните очаквано намаляха с течение на времето, измерените нива на радиоактивност в месото на дивата свиня и до днес остават изненадващо високи. Разберете за този парадокс и какво да очакваме занапред от австрийския професор по радиохимия и физична радиоекология, проф. д-р Георг Щайнхаузер.
По повод 120 години от рождението на Робърт Опенхаймер.
На английски.
В партньорство с Посолство на Австрия.
За вирусите и хората: приказка без край или танго на живота
Презентация І 19:30 – 20:30 часа І зала Космос в партньорство с А1 І ученици 8-12 клас, възрастни
Какво си представяте, когато чуете думичката „вирус“? Определено не е нещо, за които искате да се сещате, без да е крайно наложително. И има защо. Вирусите със сигурност са натрупали доста черни точки и не спират да го правят. Това ли е цялата истина обаче? Колко са вирусите на Земята и каква част от тях познаваме? Откъде идват новите вируси и как успяват да бъдат хем изменчиви, хем силно консервативни? Могат ли вирусите да бъдат наши приятели и как би изглеждал светът без тях? Възможно ли е това изобщо? Иска ли някой да стане „ловец на вируси“ и какво означава това? Хората и вирусите – една прастара история, наподобяваща игра на котка и мишка, но и страстното танго на живота. Ние сме обречени да бъдем заедно и не можем едни без други, колкото и скандално да звучи това на пръв поглед. Вирусите са не просто част от невидимия микросвят наоколо, те са включени в генома на всеки един от нас и от незапомнени времена се предават от поколение в поколение. Спасявали са ни и са ни предизвиквали, напомняйки ни, че за да вървим напред, трябва да излизаме от зоната си на комфорт.
Колко вероятно е астероид да ви съсипе деня?
Прожекция, запис от Софийски фестивал на науката 2024 І 19:30 – 20:30 часа І зала ОКЕАН І ученици 8-12 клас
Нямаме нужда да се тревожим като индивиди, че голям астероид ще се разбие на Земята -шансовете в рамките на нашия живот са много ниски. Като цивилизация обаче ТРЯБВА да направим нещо. Знаем, че в миналото е имало опустошителни астероидни удари (напр. този, довел до изчезването на динозаврите) и ще се случат отново, ако не предприемем нищо. За щастие, вече има значително международно сътрудничество за защита на Земята срещу астероидни удари. Научете повече за предпазването на Земята и последните новини от астероида Озирис-Рекс от Д-р Умберто Кампинс, международно признат експерт по астероидите, особено тези, които могат да застрашат Земята.
На английски.
В партньорство с Посолство на САЩ.
Случаят Тесла
детски филм І 10:00 – 11:30 часа І Зала ОКЕАН І ученици 1-4 клас, 5-7 клас
Като обещаващ млад “изобретател”, Тони разработва уред за синтез на безжично електричество, вдъхновен от ексцентричния учен Никола Тесла. Тони силно вярва, че откритието му ще разреши световната енергийна криза. За негово разочарование се налага да замине на лагер със съучениците си. Кани за компания любимата си приятелка и съседка Рая, която приема с радост, защото за пореден път е изоставена от вечно пътуващите си родители. Оцеляването сред природата съвсем няма да е единственото препятствие, което очаква Тони. Главатарят на местните скаути Виктор ревнува от Тони, решава да провали научните му опити и да спечели сърцето на Рая, докато тя разплита загадката за тайнствен върколак, бродещ в гората.
Как роботите виждат с ушите си
работилница по роботика І 10:30 – 11:30 часа І зала ЛАБОРАТОРИЯ І ученици 1-4 клас
В работилницата ще си обясним чудния свят на сензорите, които позволят на всички роботи и машини около нас да „виждат“ света и да се ориентират в него. Ще проследим различните технологии, които позволят на машините да работят ефикасно. Ще демонстрираме как работят сензорите и какви са слабите и силните им страни.
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
Как роботите виждат с ушите си
работилница по роботика І 12:00 – 13:00 часа І зала ЛАБОРАТОРИЯ І ученици 1-4 клас
В работилницата ще си обясним чудния свят на сензорите, които позволят на всички роботи и машини около нас да „виждат“ света и да се ориентират в него. Ще проследим различните технологии, които позволят на машините да работят ефикасно. Ще демонстрираме как работят сензорите и какви са слабите и силните им страни.
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
Случаят Тесла
детски филм І 12:30 – 14:00 часа І Зала ОКЕАН І ученици 1-4 клас, 5-7 клас
Като обещаващ млад “изобретател”, Тони разработва уред за синтез на безжично електричество, вдъхновен от ексцентричния учен Никола Тесла. Тони силно вярва, че откритието му ще разреши световната енергийна криза. За негово разочарование се налага да замине на лагер със съучениците си. Кани за компания любимата си приятелка и съседка Рая, която приема с радост, защото за пореден път е изоставена от вечно пътуващите си родители. Оцеляването сред природата съвсем няма да е единственото препятствие, което очаква Тони. Главатарят на местните скаути Виктор ревнува от Тони, решава да провали научните му опити и да спечели сърцето на Рая, докато тя разплита загадката за тайнствен върколак, бродещ в гората.
Морска медицина
Презентация І 13:00 – 14:00 часа І зала КОСМОС в партньорство с А1 І ученици 8-12 клас, възрастни
Какви практически умения трябва да има военният лекар и медицинска сестра? Как се формира любовта им към науката и отговорното отношение към нея? Научете за всичко това от студентите в специалностите „Военен лекар“ и „Военна медицинска сестра“ по проект на ВВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, Медицински университет – Варна и Военномедицинска академия – София. Те са част от екип с ментор м-р д-р Росица Недева– психолог във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“.
Цветни комбинации
Работилница по математика І 13:30 – 14:30 часа І зала ДНК І деца 5 – 6 години
В тази работилница децата ще се потопят в една пиратска история за съкровища, кораби и пирати. С помощта на цветни комбинации ще разберем в кои кораби се крие съкровище. И ще си отговорим на въпроса: По колко начина можем да сглобим различни кораби с корпус, мачта и знаме, ако разполагаме само с три цвята. Децата в ролята на пирати ще открият сами всички възможности, а след това с помощта на японското изкуство оригами ще успеят и да ги построят. След като корабите отплават, започва истинското приключение в търсене на съкровището, скрито в един определен кораб.
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
Minecraft: Машина на времето
Работилница по програмиране І 13:30 – 14:30 часа І зала ДНК І ученици 1-4 клас, 5-7 клас, 8-12 клас
Ще създадем свой свят в Minecraft Education и ще влезем в ролята на специалисти в института за големите грешки във времето. Мисията ни ще е да поправяме мистериозни грешки, които са се проявили в историята и също така да намерим виновника за това. Ще търсим за различни улики, а грешките ще отстраним чрез програмиране в Minecraft.
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
Удивителната химия
Работилница по химия І 13:30 – 14:30 часа І зала ЛАБОРАТОРИЯ І ученици 5-7 клас
Потопете се в света на химията с лабораторията на Университет за деца. Ще се запознаете с правилата за безопасност в химичната лаборатория и ще участвате във вълнуващи химични експерименти. Ще научите как да различавате различните вещества в епруветките и особеностите на техните свойства. Ще разберете и как се прави паста за зъби за слонове.
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
Как да открием динозавър?
Прожекция, запис от Софийски фестивал на науката 2024 І 14:30 – 15:30 часа І зала ОКЕАН І ученици 5-7 клас, 8-12 клас, възрастни
Динозаврите често са считани за най-успешните видове, бродили по Земята. Обхванали забележителните 160 милиона години, тези древни същества с различни размери и форми са доминирали нашата планета. Те са демонстрирали разнообразен набор от морфологични и обичайни характеристики, от големи по размер като кули до дребни като птици, от свирепа агресия до нежност и от мудност до ловкост. Наследството на тези динозаври, обхващащо стотици милиони години, е довело до създаването на завладяваща област, известна като „ихнология“. Отпечатъците, оставени от щастливи праисторически същества, станаха обект на интензивно изследване сред палеонтолозите през последните години. За разлика от вкаменените кости, които предлагат само фрагментирана информация за динозаврите след смъртта, отпечатъците дават поглед върху ежедневието на тези интересни същества.
Нека Д-р Лида Син да разкаже как палеонтолозите използват различни технически методи – от митология и научна история до технология, екология и геология – за проследяване на динозаврите и възстановяване на техния свят. Пригответе се да изпитате сетивата си, когато тръгнем на пътешествие, за да търсим заедно тези древни гиганти!
На английски
В партньорство с Посолство на Китай.
Цветни комбинации
Работилница по математика І 15:00 – 16:00 часа І зала ДНК І деца 5 – 6 години
В тази работилница децата ще се потопят в една пиратска история за съкровища, кораби и пирати. С помощта на цветни комбинации ще разберем в кои кораби се крие съкровище. И ще си отговорим на въпроса: По колко начина можем да сглобим различни кораби с корпус, мачта и знаме, ако разполагаме само с три цвята. Децата в ролята на пирати ще открият сами всички възможности, а след това с помощта на японското изкуство оригами ще успеят и да ги построят. След като корабите отплават, започва истинското приключение в търсене на съкровището, скрито в един определен кораб.
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
Minecraft: Машина на времето
Работилница по програмиране І 15:00 – 16:00 часа І зала ДНК І ученици 1-4 клас, 5-7 клас, 8-12 клас
Ще създадем свой свят в Minecraft Education и ще влезем в ролята на специалисти в института за големите грешки във времето. Мисията ни ще е да поправяме мистериозни грешки, които са се проявили в историята и също така да намерим виновника за това. Ще търсим за различни улики, а грешките ще отстраним чрез програмиране в Minecraft.
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.
„Климатичните“ аргонавти
Презентация І 15:00 – 16:00 часа І зала КОСМОС І ученици 8-12 клас, възрастни
Чували ли сте някога за Арго мрежата от автоматични профилиращи буйове? Те се носят по течението, потъват после изплуват на повърхността на морето, за да предават чрез сателит ценните данни, които събират постоянно. По този начин се измерват температурата, солеността, кислородът, киселинността, хлорофилът и други показатели за състоянието на морската среда в целият воден стълб: по целия свят, а в Черно море – вече две десетилетия. Защо това е така? Вероятно знаете, че изменението на климата и състоянието на нашите морета се нуждаят от постоянно наблюдение, тъй като в морската среда протичат бързи или устойчиви процеси.
Повече да системата Арго ще научим от Ян-Ерве Де Рок, от Euro-Argo ERIC – институцията, която координира плаващите устройства на Argo в Европаq и Виолета Слабакова от Института по океанология при БАН.
На френски с превод на български език.
В партньорство с Френски културен институт.
Удивителната химия
Работилница по химия І 15:00 – 16:00 часа І зала ЛАБОРАТОРИЯ І ученици 5-7 клас
Потопете се в света на химията с лабораторията на Университет за деца. Ще се запознаете с правилата за безопасност в химичната лаборатория и ще участвате във вълнуващи химични експерименти. Ще научите как да различавате различните вещества в епруветките и особеностите на техните свойства. Ще разберете и как се прави паста за зъби за слонове.
ВАЖНО! Работилницата е предназначена за деца. Молим родителите да резервират място за себе си, само ако е абсолютно необходимо да придружите детето си. Нека останат повече места за децата.